Nezdařená privatizace
Srbská státní agentura Tanjug zanikla, nikdo ji nechtěl koupit
05.11.2015 06:16
Srbská státní tisková agentura Tanjug, která bývala oficiální agenturou někdejší Jugoslávie, přestala existovat. Rozhodla o tom vláda, která tak reagovala na fakt, že ve stanovené lhůtě nikdo neprojevil zájem o privatizaci agentury. Televizní stanici B92 to řekl státní tajemník srbského ministerstva kultury a informací Saša Mirković.
Vláda o zrušení rozhodla v souladu se zákonem, který stanovil, že Tanjug zanikne dnem podpisu kupní smlouvy, nejpozději však 31. října 2015, řekl Mirković. Dodal, že státní privatizační agentura v posledních měsících vyhlásila dvě veřejné nabídky k prodeji Tanjugu, ale obě byly neúspěšné.
Mirković v souvislosti se zánikem Tanjugu popřel spekulace médií, že Tanjug byl zrušen proto, aby mohla zahájit činnost nová agentura působící při srbské vládě. Podle něj jsou to nepodložená tvrzení, protože stávající zákon zakotvil, že stát končí s vlastnictvím sdělovacích prostředků. Pokud by byla pravda, že vláda vytváří novou agenturu, musel by být tento zákon změněn, a to "se neplánuje".
Tanjug (zkratka názvu Telegrafická agentura Nové Jugoslávie) vznikl v roce 1943 v bosenském městě Jajce. Po válce se stal oficiální tiskovou agenturou komunistického režimu se sídlem v hlavním městě Bělehradě, podobně jako tomu bylo s agenturami i v jiných zemích východní Evropy. Výsadní postavení si Tanjug po rozpadu svazové Jugoslávie v roce 1991 zachoval v Srbsku, ale postupně se dostal do ekonomických potíží.
Agentura měla svého času v zahraničí 48 zpravodajů a dopisovatelů. Jako státní sdělovací prostředek dostávala pravidelné dotace, které před několika lety ještě činily v přepočtu kolem 45 milionů korun, ale postupně se snižovaly.
Snaha zajistit provoz zvýšením vlastních příjmů nepřinesla ovoce, a to i vzhledem ke zvýšené konkurenci, zejména ze strany nových médií, které se objevily v devadesátých letech, jako jsou tiskové agentury Beta a Fonet. Kvůli nutným úsporám ve státních výdajích proto padlo rozhodnutí předat Tanjug, stejně jako další státem spravovaná média, do soukromých rukou a parlament k tomu schválil potřebný privatizační zákon.
Související články
Nepřehlédněte
Trend
Nejpopulárnější tvůrce videí na Facebooku je BuzzFeed Food

Nejúspěšnějším tvůrcem videí na Facebooku je BuzzFeed Food. Recept na úspěch zní jednoduše. U videí... více
Připojení
UPC přichází s novinkou Wi-Free

UPC spustila sdílení Wi-Fi sítí pro všechny své zákazníky. Těm nová služba umožní po jednom... více
Soukromí
Google řeší statisíce žádostí o vymazání z výsledků vyhledávání

Včera byla poprvé zveřejněna data, která prozrazují, jakým způsobem Google řeší žádosti těch, kteří... více